Kuidas enda jaoks sobivat kodukontorit sisustada?

Ilmselt tänu erilisele 2020. aastale on paljud meist kokkupuutunud võimalusega veeta paljud tööpäevad mõnusas kodukontoris. Osadele inimestele tundub selline võimalus meeldiva vaheldusena, osadel ei tule kodus töötamisest eriti midagi välja. Järgnevad soovitused aitavad muuta koduse töötamise nurga produktiivseks ja inspireerivaks paigaks.

Alustada tasuks küsimusest – miks on mul kodukontorit üldse vaja? Igapäevase töötamise korral aitab töönurgale võrreldes teiste ruumidega teistsuguse tunde tekitamine kaasa tööasjadesse süvenemisele. Samal ajal aga osaliselt kodukontor, koduõppe, koduste asjade korralduskoht võiks olla kujundatud selliselt, et sobiks ülejäänud koduse keskkonnaga ja eriti avatud planeeringuga ruumides.


Vali asukoht, mis sobib kõige paremini sinu töötamise stiiliga


Esimene ja ilmselt kõige olulisem on mõelda kodukontorit kujundades selle asukohale. Arvestada tuleks oma töötamise stiili, töö eripära ja samuti teiste elanike vajadustega. Kui töö eeldab üksiolemist ja privaatsust, siis aiamajake, garaaž või mõni muu eraldatud nurgake elamises võiks olla kõige sobivam valik. Väikefirma juhtidel, kes peavad samal ajal hoidma silma peal lastel, võiks kontoripind asetseda köögis või söögitoas. Ideaalne lahendus võib sellisel juhul olla nn “lahtivolditav” mööbel, mida tööst vabal ajal saab kokku panna. Või kui sul tõesti pole mujal ruumi, siis hästi planeeritud nurk magamistoas ajab ka asja mõnusalt ära.


Mida töötamiseks vaja on?


Järgmise asjana võiks endale esitada rida küsimusi.


Kui palju lauapinda on töötamiseks vaja?

Millist hoiustamispinda vajad?

Kas on vaja midagi välja printida ja kui palju?

Kas oluline on vaikus ja rahu, st vajadus ennast eraldada kodusest mürast ja segavatest teguritest?

Kui palju tööajast võtavad telefonikõned ja kas kõnede ajal on vajadus kasutada ka muud elektroonikat?

Kui oluline on ligipääs raamaturiiulile või mingitele näidistele?

Kas “segamini” töölaud peab jääma teiste elanike poolt puutumatuks?

Kui töö eeldab sagedast kaustadega töötamist? Kas need peaksid olema rippkastides või horisontaalselt riiulitaskutes? Või hoopis töötab nende hoiustamiseks paremini mõni seinariiul.


Tehnilised vajadused kodukontoris


Keset ruumi asuva laua puhul (ja tegelikult igasuguse asukohaga laua puhul) tuleks läbi mõelda juhtmetele kõige turvalisem tee pistikusse. Vedelevad juhtmed pole kuigi kena vaatepilt ja on samas ka ohtlikud. Keset tuba asuva töölaua juures võib abi olla akupangast, mille saab laua alla paigaldada. Nutitelefoni laadijana saab kasutada ka mõne laualambiga kaasas olevat juhtmeta laadimisalust.

Eritellimusmööblit tellides on võimalik kohe alguses välja mõelda tehnika ja toitevajadused ning nendega juba eos arvestada. Samuti mõelda valgustuse, laadimisaluste jm asjade peale juba enne planeerimise algust.Töölaud olgu korralik


Sobivaima laua valimine tähendab ka arvestamist ruumi suurusega. Laud peab olema piisavalt suur arvuti mahutamiseks, samas võimaldama ka puhast lauapinda paberite ja märkmikute jaoks.

Nurgalaud võimaldab tööpinna jaotada kaheks: üks pool arvuti jaoks ja teine kirjutamiseks. Seina külge kinnitatud laud võib olla hea valik, aga kes eelistab suuremat mobiilsust, siis reguleeritava kõrgusega laud, mille taga on võimalik ka püsti töötada võimaldab rohkem töötamise asendit muuta ja seeläbi vähem väsida.


Hea kontoritool ei väsita


Kodukontori tooli võib sobitada kokku ülejäänud toa mööbliga ja see ei pea olema tüüpiline kontoritool. Kindlasti võiks see aga olla toetav ja mugav ja võimaldaks istumist ka pikema aja vältel. Eriti hea oleks jällegi reguleeritav kõrgus, et tool sobiks hästi laua kõrguse ja mugava istumisasendiga.


Segadus ei lase keskenduda


Kodukontori kõige segavamaks teguriks on korralagedus. Korras ja puhas pind aitab hoida tähelepanu olulistel asjadel, samas vajalikud paberid ja kaustad peaksid olema kergesti kättesaadavad. Valida võiks riiulid või kummutid, mis sobivad väiksema kodukontoriga, mõjuksid funktsionaalselt ja sobiks kokku ülejäänud interjööriga. Hästi läbi mõeldud hoiustamiskohad püsivad paremini korras ja võimaldavad kõik vajaliku kiiresti üles leida.

Ilmselt tuleb teha ruumi ka tehnikale nagu printer, skänner või dokumendipurustaja. Tasub mõelda, kuidas need ära paigutada selliselt, et ei riivaks väga silma ja oleks töölaua juurest lihtsasti ligipääsetavad. Enne poodi tõttamist tasub siiski ka läbi mõelda, milliseid tehnikavidinaid üldse vaja läheb. 1 kord aastas vajamineva skänneri jaoks pole ehk mõtet ruumi hoida ja raha kulutada.